Her yıl İtalya’nın Como kentinde düzenlenen A’Design Award tasarım yarışmasında bu yıl Park Kent Mobilyaları LOOP isimli interaktif eğitici ürünü ile Social Design kategorisinde ödül aldı. 9 Haziran tarihinde düzenlenecek ödül töreninde Park Kent Mobilyaları’nın tasarımcı Numan Ayaz ödülü teslim alacaktır.

Loop isimli oyun elemanı okul çağı ve üstü herkes için tasarlanmış, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji konusunda eğiterek öğreten özelliği ile oyun elemanı alanında inovatif fikirler getirmektedir.

Loop; iki bölümden oluşur. İlki yenilenebilir enerji bölümü olan rüzgar değirmeni karşılıklı iki kişinin oynayabildiği basit bir mantığa dayanır. Karşılıklı iki kişi rüzgar değirmeninin pervanesini çevirdiğinde ortaya çıkan rüzgar sesi ile birlikte yanındaki binalarda sıra ile katların ışıkları yanmaya başlar. 3. Binanın tepe ışığını yakan taraf eli kazanır. Bu sayede oyuncular yenilenebilir enerjinin gerekliliğini öğrenirler.

Diğer bölüm olan geri dönüşüm masasında ise, yine karşılıklı iki oyuncunun hızla olması prensibine dayanır. Masadaki ekranda gösterilen atık görselinden sonra o atığın olduğu butona ilk basan tarafın hanesine puan yazılması mantığı ile oyun devam eder. En yüksek skoru alan oyunu kazanır. Bu sayede oyunculara geri dönüşümün önemi oyun oynayarak aktarılır ve gelecek nesillerin atıklarını geri dönüşüme uygun olarak toplaması gerekliliğinin eğitimi verilmiş olur.

“LOOP” interaktif oyun setimizin, uluslararası etkili basın üyeleri, resmi tasarımcılar, önde gelen akademisyen ve girişimcilerden oluşan büyük jüri paneli International Design Academy tarafından Social Design Kategorisinde Iron A’ Design Award ödülüyle ödüllendirildiğini duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz.